Zaczerwienienia, pęcherze, wrzody, biały nalot – o wszystko pojawia się w stanach zapalnych jamy ustnej. Każdy z tych objawów mogą powodować inne mikroorganizmy i oznaczają one choroby o zupełnie różnym podłożu. Co ciekawe, w większości z nich możemy postępować jedynie objawowo, stosując uniwersalne środki przeciwzapalne.

Opryszczka jamy ustnej

HSV (Herpes Simplex Virus) -1. Tak nazywa się sprawca najczęstszych owrzodzeń warg i języka, a w przypadku cięższego przebiegu stanu zapalnego jamy ustnej. Szacuje się, że nawet 90 proc. dorosłych na świecie jest zakażonych tym mikrobem. Nie można się go pozbyć, dlatego pozostaje nam jedynie walczyć ze skutkami nieprzyjemnej aktywności. Objawy w nawrotach są zazwyczaj lżejsze niż za pierwszym razem i po tygodniu zanikają, zamieniając się najpierw w coraz bardziej wysuszone strupki.

Grzybica

Bardzo często pojawia się na skutek przedłużającej się antybiotykoterapii, na skutek wyjałowienia organizmu ze znacznej części flory bakteryjnej. To zaburzenie powoduje m.in. przerost żyjącego w jamie ustnej człowieka drożdżaka Candida albicans. Dalszym skutkiem jest rozwój grzybicy. Charakterystycznym objawem bywa pojawienie się we wszystkich częściach jamy ustnej – na języku, policzkach, podniebieniu twardym i miękkim białego osadu o konsystencji twarogu.

Afty

To nieprzyjemne owrzodzenie, pojawiające się na dziąsłach i w jamie ustnej, dotyczy przede wszystkim najmłodszych. Nie ustalono jednoznacznie etiologii aft, jednak da się zauważy ich związek z niewłaściwą higieną zębów i jamy ustnej, niedoborem witamin i okresowym obniżeniem odporności. Inne możliwe przyczyny to stres, zaburzenia hormonalne i alergie pokarmowe. Odróżnia się kilka typów aft – najbardziej rozpowszechnione to małe afty Mikulicza i duże, tzw. afty Suttona.

Choroba rąk, stóp i jamy ustnej

Schorzenie występujące u dzieci i młodzieży, a właściwie objawy zakażenia wirusem Coxsackie A16, występujące jako zespół kliniczny dłoni, stóp i jamy ustnej. Jej właściwym objawem jest pojawianie się niewielkich pęcherzyków w jamie ustnej, stopach, dłoniach i przedramionach, a także pośladkach. Nieznaczne bolesne wykwity znikają bez śladu nawet już po trzech dniach.

Opryszczkowe zapalenie gardła

Podobne w objawach do opryszczki, choć nie widać jej na wargach, ale w głębi jamy ustnej. Za to w przebiegu bliższe chorobie rąk, stóp jamy ustnej. Dotyczy dzieci do 10 lat i manifestuje się gorączką i bólem gardła, który wywołuje owrzodzenie jego tylnej ściany. Zanim znikną po 3-6 dniach, niewielkie pęcherzyki pękają i łączą się w większe wrzody.

Pozostaje leczenie objawów i łagodzenie przebiegu

Wszystkie te schorzenia łączy to, że można jedynie łagodzić ich objawy w oczekiwaniu na wygaśnięcie ataku choroby. W przypadku opryszczki zastosujemy maści typu Zovirax czy Antivir, ale można również wykorzystać preparat w płynie na bazie naturalnych składników o działaniu przeciwzapalnym, np. Azulan. Zresztą wiele osób sięga wprost do apteki natury, stosując płukania szałwią, rumiankiem czy roztworem soli. W przypadku aft może być to równie dobrze roztwór wody utlenionej przyłożony punktowo do wykwitu. Przy zakażeniu Candida stosujemy środki o działaniu przeciwgrzybiczym, najlepiej zawierające czosnek, olejki eteryczne, aloes czy żywokost.