Kojarzą się przeważnie z czasem ciąży, ale jest również wiele innych powodów, dla których rozstępy pojawiają się na skórze. Najczęstszą przyczyną powstawania tych mało estetycznych zmian jest nadmierne jej rozciągnięcie. A właśnie podczas ciąży skóra napina się najbardziej gwałtownie i może wówczas dojść nawet do pękania warstw naskórka. To samo może się przydarzyć również przy niepożądanie szybkim przyroście masy ciała i późniejszej równie szybkiej jej utracie. To właśnie wtedy pojawia się drugi, najczęstszy po efekcie jojo, niepożądany skutek odchudzania, czyli właśnie rozstępy.

Ciąża to czas, w którym także zmiany hormonalne w organizmie przyszłej mamy mogą sprawić zaburzenia w funkcjonowaniu fibroblastów, czyli komórek odpowiadających za produkcję kolagenu i elastyny. To właśnie one zapewniają rozciągliwość i odporność skóry na zmiany objętości. Kolejnym momentem życia człowieka, który sprzyja pojawianiu się rozstępów, może okazać się okres dojrzewania. To właśnie wtedy wzrost następuje skokami, a jeśli są zbyt nagłe, skóra może rozciągać się bardzo szybko, co na rozstępy wpływa bardzo stymulująco, choć trudno powiedzieć, by był to efekt pożądany.

Wcale nie musi być łatwo, ale zmiany na lepsze będą nagrodą za cierpliwość

Rozstępy zmieniają strukturę skóry i mają ogromny wpływ na jej nieestetyczny wygląd. Niestety są to zmiany dość trudne do usunięcia, i choć istnieją na to sposoby, wymagają dużej regularności i samozaparcia, a na pewno nie przyniosą szybko oczekiwanych efektów. Jednak alternatywą jest zaakceptowanie zmian w wyglądzie, więc chyba lepiej zgodzić się na żmudną kurację.

Co na rozstępy? Lepiej zapobiegać niż leczyć

Większość kobiet zaczyna interesować się rozstępami dopiero wtedy, gdy już się pojawią – najlepiej przekonać się o ich powstawaniu zawczasu i zapobiegać zamiast likwidować. Zanim pojawi się ogólnie znany efekt wizualny, pierwszym sygnałem towarzyszącym okresowi powstawania jest specyficzne pieczenie, a nawet świąd skóry w miejscach najczęściej narażonych na zmiany. To nie tylko brzuch i uda, ale także biodra i piersi. W tym okresie najskuteczniejsze sposoby niewiele różnią się od zwykłych zabiegów kosmetycznych – wystarczy odpowiednio nawilżać, natłuszczać, ujędrniać i uelastyczniać tkanki. Można to robić także przy pomocy dedykowanych dermokosmetyków ze składnikami wspomagającymi fibroblasty.

Nowoczesne zabiegi i tradycyjne metody

Jeśli jednak chcemy pozbyć się rozstępów, które już na stałe pojawiły się na udach, brzuchu czy pośladkach, są na to coraz skuteczniejsze sposoby. Wprawdzie ich efekt zależy od wielkości zmian na skórze i niektórych cech osobniczych, ale powtarzane regularnie zabiegi z obszaru laseroterapii i medycyny estetycznej mogą pomóc osiągnąć upragnioną zmianę. Zabiegi laserowe łączy się tutaj z mezoterapią – plazma frakcyjna ma za zadanie w kontrolowany sposób naruszyć strukturę skóry, a dostarczane organizmowi preparaty z witaminą C i kwasem hialuronowym przenikną w głąb uszkodzonych włókien kolagenowych i rozpoczną ich powolną odbudowę. Jednak jeśli pytanie „Co na rozstępy?” zada osoba, dla której takie zabiegi to ostateczność, niech zdecyduje się na wypróbowanie domowych kuracji, z zastosowanie środków powszechnie używanych do gojenia i wygładzania blizn. Na rozstępu można nakładać białko jaja, żel aloesowy czy sok z cytryny – w ten sposób da się znacznie zmniejszyć intensywność przebarwień. należy tylko pamiętać, że po aplikacji i pozostawieniu na ok. 15 minut należy zmyć okład wodą, a skórę zmiękczyć olejkiem arganowym lub oliwką.