Swędzenie okolic intymnych może mieć różne przyczyny. Najczęściej jest to symptom rozwijającego się stanu zapalnego, który wynika z infekcji bakteryjnych, wirusowych czy grzybiczych. Zdarza się też, że za uciążliwe swędzenie odpowiada stosowanie nieodpowiednich kosmetyków i ogólnie zła higiena osobista.

Swędzi i piecze – jak sobie radzić z infekcją?

Jakikolwiek dyskomfort odczuwany w okolicach krocza jest bardzo uciążliwy. Do najczęstszych przyczyn świądu zalicza się wspomniana wyżej zła higiena miejsc intymnych, antykoncepcja, zmiany hormonalne np. w ciąży oraz zakażenie grzybicze i bakteryjne pochwy. Czasami też do rozwoju infekcji przyczyniają się za ciasne ubrania oraz nietrzymanie moczu.

Jak sobie radzić ze świądem i pieczeniem?

Jeśli infekcja została spowodowana zakażeniem grzybiczym, wtedy stosuje się leki przeciwgrzybicze, ale też naturalne preparaty normalizujące florę antybakteryjną pochwy. Mogą to być np. globulki propolisowe czy preparaty antybakteryjne i przeciwpasożytnicze. Do wspomagania leczenia używa się także maści sterydowych i maści z estrogenami, które wykazują silne działanie nawilżające.

Jeśli swędzenie wywołane jest zmianami hormonalnymi mającymi miejsce w okresie ciąży czy menopauzy, wtedy można zastosować kąpiele z dodatkiem sody.

Oprócz tego bardzo istotne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków, najlepiej naturalnych i hipoalergicznych. Ubieranie luźniejszej, przewiewnej bielizny oraz codzienna higiena to najlepsza profilaktyka zabezpieczająca przed swędzeniem miejsc intymnych. Stosowanie delikatnych detergentów może również niezwykle pomóc w pozbyciu się schorzenia.

Kąpiele w ziołach, tzw. nasiadówki to również bardzo dobry pomysł w przypadku pojawienia się infekcji. Kąpiel tymiankowa, szałwiowa czy napar z aloesu – to tylko kilka z wielu możliwości, które można stosować na bazie ziół.

Nie wolno zapominać także o diecie, która powinna być bogata w produkty fermentowane. Kefiry naturalne, jogurty, maślanki czy kiszonki to doskonały sposób na przywrócenie dobrej flory bakteryjnej i zapobieganie drożdżycy, czy innym infekcjom.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Swędzenie pochwy może też wynikać z nadmiernego jej wysuszenia. Dlatego należy pić dużo wody oraz unikać częstych kąpieli w basenach mocno chlorowanych. Odwodnienie może też być spowodowane stosowaniem dopochwowych środków antykoncepcyjnych.

W czasie przyjmowania antybiotyków (szczególnie przez dłuższy okres) odpowiedzialne za zdrowie intymne pałeczki kwasu mlekowego zmniejszają się znacznie. Natomiast podczas menstruacji pH pochwy podwyższa się,  dlatego istnieje ryzyko „złapania” infekcji bakteryjnej.