Projektowanie wnętrz dla osób z niepełnosprawnością jest zadaniem dla wrażliwych i zdyscyplinowanych architektów. Łazienka dla wszystkich tych osób powinna umożliwiać bezproblemową, samodzielną realizację potrzeb higienicznych i fizjologicznych. Warto również zadbać o estetykę. O czym trzeba pamiętać, aranżując łazienkę dla osoby niepełnosprawnej? Jakie warunki powinna spełniać wanna dla niepełnosprawnych dobrej jakości?

Istotne kwestie, które należy wziąć pod uwagę podczas aranżacji łazienki dla niepełnosprawnych

Projektując łazienkę, należy zwrócić uwagę na takie kwestie jak:

bezpieczeństwo – osoby chore, poruszająca się na wózku lub o kulach, potrzebują pewnego podłoża o idealnej przyczepności. Na podłodze zaleca się zastosować wysoce antypoślizgowe płytki ceramiczne (np. oznaczone parametrem antypoślizgowości R12). Rekomendowane są płytki z certyfikatem „Bosa Stopa”, zapewniającym ekstremalną przyczepność także w warunkach wilgotnych, jakimi cechują się łazienki.

Ergonomia – łazienka poza bezpieczeństwem powinna być również ergonomiczna. Przestrzeń manewrowa dla wózków powinna wynosić co najmniej 150 cm. Należy jednak pamiętać, iż wózki elektryczne cechują się nieco większymi gabarytami i mniejszą zwrotnością niż wózki aktywne (wprawianych w ruch siłą rąk użytkownika), dlatego zaleca się powiększyć tę przestrzeń względem wymagań normy. Bardzo istotny jest układ funkcjonalny łazienki. Przesiadanie się z wózka na muszle WC lub podjeżdżanie wózkiem pod umywalkę, wymaga swobodnego miejsca, dlatego sedes, umywalka, wanna czy prysznic nie mogą być ulokowane zbyt blisko siebie. Rekomendowane są także bezdotykowe dozowniki mydła i baterie umywalkowe. Natrysk najlepiej zaprojektować jako obszerną kabinę walk-in, bez brodzika – jest to bardziej komfortowe rozwiązanie zarówno dla seniorów, jak i osób z niepełnosprawnością.

Dostępność – łazienka dla osób z niepełnosprawnością powinna być także łatwo dostępna – nie mogą do niej prowadzić zbyt wąskie drzwi (rekomendowana szerokość to 90-100 cm). Nigdzie nie powinna wystąpić różnica stopni, poziomów i wystających progów – każda z takich przeszkód może stać się wyzwaniem nie do pokonania dla osoby poruszającej się na wózku.

Zgodność łazienki z normami – przepisy budowlane, jako grupa obowiązujących wytycznych dla architekta, są punktem wyjścia do konstruowania bezpiecznych i wygodnych toalet dla osób niepełnosprawnych. Gotowy projekt warto także skonsultować z rzeczoznawcami BHP, sanepidu oraz p.poż., otrzymując ich pozytywne opinie.

Wanna dla niepełnosprawnych – jaka najlepsza?

Wanna dla niepełnosprawnych obok komfortu zwiększa również bezpieczeństwo w trakcie kąpieli. Wszystko dlatego, że standardowa wanna sama w sobie jest znacznym utrudnieniem, a kąpiel może okazać się prawdziwym wyzwaniem (pod względem bezpieczeństwa). W przypadku wanien z drzwiami próg jest znacznie niższy niż w przypadku zwykłych, dlatego znacząco obniżają one ryzyko niepotrzebnej kontuzji czy wypadku. Co ważniejsze, wanna dla niepełnosprawnych dostępna jest w wielu różnych modelach, w których można komfortowo położyć się i zrelaksować. Ponadto są także modele, wyposażone w siedziska, w których można wygodnie usiąść.

Specjalistyczny sprzęt pomocniczy

Sprzęt pomocniczy z pewnością ułatwia korzystanie z łazienki osobom o wyjątkowych potrzebach. Łazienka dla osób niepełnosprawnych powinna zapewnić miejsce na instalacje oraz ergonomiczne używanie tego sprzętu. Wszystkie uchwyty, poręcze czy dodatkowe siedziska muszą być zamontowane w sposób zapewniający bezpieczeństwo – np. niedopuszczalne jest instalowanie uchwytów w nie wzmocnionych, lekkich ścianach działowych. Powierzchnia poręczy i uchwytów nie może mieć ostrych krawędzi i powinna umożliwić pewny chwyt (który wywiera pozytywny wpływ np. powierzchnia karbowana lub powłoka antypoślizgowa). Wybierając konkretne modele sprzętu ogólnego, jak np. wanna dla niepełnosprawnych, czy sprzęty specjalistycznego, jak np. uchwyty, zawsze należy sprawdzać dokumentację techniczną.