Brzoza jest jednym z drzew, które są charakterystyczne dla naszego polskiego krajobrazu. Oprócz tego, że pięknie wyglądają to posiadają szereg cennych właściwości oraz doskonale wpływają na stan zdrowia i wygląd człowieka. Nie jest nowe odkrycie, gdyż sok oraz liść brzozy używane były już w medycynie ludowej.

Kiedy warto sięgnąć po liść brzozy?

W dawnych czasach brzoza znana była jako symbol życia, płodności oraz mądrości. Gałązki drzewa używano w rytuałach oraz obrzędach, jak więc widać cała brzoza wykorzystywana była i cały czas jest przez człowieka.

Liść brzozy sprawdzi się przede wszystkim w trakcie zmagania się z problemami z układem moczowym. Oprócz tego z organizmu szybciej usuwane są toksyny. Zyskuje na tym również układ odpornościowy. Wiele osób wykonuje domowej roboty mieszanki, które doskonale sprawdzą się w przypadku dbania o skórę, włosy oraz paznokcie.

Dodatkowo warto pamiętać o tym, że drzewo pomaga w trakcie leczenia zmian trądzikowych i podrażnień skóry. Przecieranie stanów zapalnych dobrze wpłynie na ogólny wygląd skóry oraz lepsze samopoczucie. Liście sprawiają, że w organizmie następuje zwiększona produkcja kolagenu oraz elastyny, dzięki czemu wykorzystuje się go chociażby w kremach przeciwzmarszczkowych. To rozwiązanie idealne, kiedy oczy są zmęczone oraz opuchnięte, gdyż ich stan zdecydowanie poprawia się. Kiedy liście posłużą do przygotowania naparu gruczoły łojowe pracują na mniejszych obrotach, dzięki czemu włosy pozostają dłużej czyste i świeże. Brzoza umożliwia pożegnanie się z łupieżem, który jest bardzo problematyczny w przypadku wielu osób. Kiedy regularnie stosuje się płukankę z liści brzozy można zauważyć szybszy porost włosów.

W jaki sposób przygotowuje się napar z liści brzozy?

Liście brzozy umożliwiają przygotowanie naparu, który posiada wiele cennych właściwości omówionych powyżej. Warto mieć na uwadze, że do przygotowania naparu można używać zarówno świeżych, jak i ususzonych liści. Kiedy mamy do czynienia ze świeżymi liśćmi konieczne jest zalanie ich szklanką wrzątku, a następnie pozostawienie pod przykryciem nie dłużej niż 20 minut.

Z kolei, kiedy do przygotowywania naparu służą liście suszone dwie łyżki ziela należy zalać pół litra wrzącej wody i gotować przez 5 minut. Tak przygotowany napar w dalszej kolejności pozostawia się do zaparzenia przez około 15 minut.

Kiedy napar jest gotowy może być spożywany 3 razy dziennie, jednakże dobrze też sprawdzi się w trakcie nakładania go na skórę głowy i twarzy. Bez względu na sposób w niedługiej przyszłości od rozpoczęcia stosowania będzie można zauważyć jego pozytywne działanie.