Zaprojektowanie toalety dla osób niepełnosprawnych to bardzo ważna kwestia więc trzeba też koncentrować się na kilku zagadnieniach. Dzięki temu osoby, które nie mogą się samodzielnie poruszać, będą miały zapewniony duży komfort funkcjonowania w domu lub w miejscu publicznym.

Czy toaleta dla niepełnosprawnych ma konkretne wymogi?

Nie każdy wie o tym, że toaleta dedykowana dla niepełnosprawnych to będzie pomieszczenie, które musi być zaprojektowane z uwzględnieniem pewnych konkretnych przepisów. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ osoby, które nie mogą się poruszać samodzielnie lub mają ograniczoną możliwość poruszania, muszą mieć zagwarantowane minimum bezpieczeństwa i komfortu w miejscach, gdzie można zażyć toalety albo załatwić potrzeby fizjologiczne. Dotyczyć to będzie oczywiście zarówno naszych domów, a także mieszkań spółdzielczych jak również budynków użyteczności publicznej. We wszystkich urzędach, czy też innych instytucjach, gdzie pojawiają się interesanci, administrator budynku ma obowiązek zapewnienia miejsc dostosowanych do takich osób. Warto zauważyć, że osoby niepełnosprawne każdego dnia napotykają przecież na wiele przeszkód, które uniemożliwiają im zwykłe funkcjonowanie. Są to po prostu bariery architektoniczne. Obecnie jednak coraz częściej toaleta dla niepełnosprawnych jest rzeczywiście profesjonalnie wyposażona i można zauważyć wiele ułatwień. Niweluje się wszelkie przeszkody takie jak progi, które przeszkadzałyby wjechaniu wózka inwalidzkiego w urzędzie albo w pociągu. Naturalnie szczególnie musimy zawsze przyjrzeć się dokładniej takim przepisom i rozwiązaniom, jeżeli chodzi o przygotowanie toalety w naszej własnej nieruchomości mieszkalnej, gdy jeden z domowników nie jest w pełni sprawny.

Jak zaprojektować toaletę dla niepełnosprawnych?

W pierwszej kolejności musimy oczywiście znać stopień niepełnosprawności takiej osoby. Ludzie tacy mogą się poruszać o kulach lub też jeździć na wózku samodzielnie. Niekiedy wózek musi być prowadzony dodatkowo przez inną osobę. Z taką wiedzą będziemy wiedzieli, jakie ułatwienia powinniśmy zamontować w toalecie i łazience, z której będą korzystać niepełnosprawni. Jeżeli chodzi o prysznic, to muszą się tam znajdować oczywiście poręcze, a także siedzisko. Nie inaczej będzie w przypadku muszli klozetowej. Po bokach powinny być zainstalowane poręcze, a sedes musi być na odpowiedniej wysokości. Uchwyty trzeba także zamontować po bokach umywalki. Naturalnie doświadczony projektant i wykonawca będą dobrze wiedzieli jak skutecznie zamontować wszystkie te elementy i jakie projekty będą najbardziej optymalne.