Niestety coraz więcej osób cierpi z powodu różnego rodzaju alergii. Można być uczulonym na sierść zwierząt, na kurz i pyłki lub niektóre składniki pożywienia. Alergii do końca wyleczyć się nie da. Tylko dokładne badania pomagają wykryć czynniki uczulające, a odpowiedni lek na alergię pomoże walczyć z uciążliwymi objawami.

Czym jest alergen i jak się objawia alergia?

Alergen to czynnik, który uczula. W przypadku zwierząt jest to nie do końca sama sierść, ale przenoszone wraz z potem białko alergizujące (u kota), z kolei u psa alergeny znajdują się najczęściej w naskórku i w ślinie. Trzeba jednak podkreślić, że alergeny pochodzące od psa mniej uczulają niż te przenoszone przez kota. W czasie kontaktu z alergenem mogą pojawić się takie objawy, jak kichanie, swędzenie spojówek, katar, łzawienie oczu, pokrzywka a ciele oraz ogólne rozdrażnienie. To oczywiście tylko niektóre z wielu objawów alergicznych, które są uciążliwe i bardzo nieprzyjemne. Kiedy pojawi się taki katar, można liczyć na ból głowy i twarzy oraz utratę węchu, a nawet smaku. Chyba jednym z najmocniej uprzykrzających życie objawów alergików jest katar sienny, zwany inaczej pyłkowicą. Powstaje on na skutek reakcji organizmu na alergen. Uwalniana jest wtedy histamina, jako odpowiedź na „niebezpieczny” dla organizmu alergen.

Jak leczyć alergię, jaki lek na alergię będzie najlepszy?

W aptece można dostać tabletki na alergię bez recepty. Dzięki ich zażywaniu hamowane jest wydzielanie się substancji drażniących błonę śluzową. Łagodzą również objawy uczulenia, np. swędzenie skóry czy kichanie. Ważne jest to, abylek na alergie był odpowiednio dobrany. Wtedy skutki schorzenia są jak najmniej odczuwane i poprawia się znacznie komfort życia alergika. W większości przypadków preparaty przeznaczone do zwalczania objawów alergii nie powodują już senności i apatii. Warto jednak doczytać ulotkę, aby był to lek na alergię niepowodujący żadnych skutków ubocznych.

Oprócz zażywania odpowiednich leków trzeba również ograniczać kontakt z alergenami. Nieraz jest to niemożliwe, bo czynniki uczulające mogą znajdować się w wielu miejscach. Można jednak uważać i starać się robić wszystko, aby zminimalizować skutki alergii. Jeśli ktoś jest alergikiem, a chce mieć w domu psa, powinien jak najczęściej myc ręce i włosy oraz trzepać dywany. Ważne jest również wietrzenie pokoju, częstsze mycie psa nawet samą wodą oraz zmiana zasłon, dywanów i używanie odkurzacza z filtrem.