Nasiona chia to owoce szałwii hiszpańskiej o owalnym kształcie. Szałwia hiszpańska pochodzi z Meksyku i Gwatemali. Jest rośliną o niewielkich fioletowych lub białych kwiatach i szerokich liściach. Nasiona chia mają właściwości zdrowotne. Zawierają dużą ilość kwasów omega-3, które wspomagają pracę mózgu, a w szczególności wpływają na koncentrację i pamięć. Wpływają także na funkcjonowanie wzroku. Oprócz tego wspomagają układ nerwowy w sposób uspokajający, a co za tym idzie mogą złagodzić objawy depresyjne. Wpływ nasion chia można zauważyć również w przypadku układu sercowo-naczyniowego. Dzięki zawartości nie tylko kwasów omega-3, ale również błonnika, wpływają na obniżenie poziomu cholesterolu. W związku z tym zmniejszają ryzyko zapadania na choroby serca czy miażdżycy. Ponadto zawierają duże ilości potasu, a ten reguluje ciśnienie tętnicze krwi. Z kolei pozostałe pierwiastki, czyli magnez, wapń i sód wspomagają pracę serca.

Zawartość błonnika w nasionach chia wpływa także na układ pokarmowy. Mianowicie wspomaga proces trawienie oraz pobudza perystaltykę jelit. Przede wszystkim reguluje rytm wypróżnień oraz pozytywnie oddziałuje na rozwój naturalnej flory bakteryjnej. Według przeprowadzanych badań przez naukowców, wykazano, że nasiona chia zapobiegają nowotworom jelita grubego. Oprócz tego zawartość błonnika w 35 g produktu to 100 % dziennego zapotrzebowania na niego.

Wykorzystywanie nasion chia jest również skuteczne w procesie odchudzania. Wzbogacenie diety o ten produkt powoduje uczucie sytości, dzięki dużej zawartości błonnika. Nasiona po zmieszaniu z wodą pęcznieją, a w związku z tym maleje uczucie głodu.

Należy pamiętać, że nasiona chia nie powinny być stosowane u osób cierpiących na choroby przewodu pokarmowego, czy też w stanach zapalnych jelit.