Nie ma chyba wśród nas osoby, która przynajmniej raz w roku nie zmaga się z przeziębieniem oraz grypą. Sezon na chorowanie zaczyna się jesienią, gdyż zmiana temperatury i czyhające wszędzie bakterie i wirusy sprawiają, że nietrudno o grypę. Jak można ją rozpoznać?

W jaki sposób upewnić się, że jest to grypa?

W trakcie zmagania się z grypą mamy rozróżniamy kilka faz choroby. Na samym początku nie pojawia się od razu duszący kaszel, ale człowiek zaczyna czuć się zdecydowanie gorzej. Ogólne osłabienie idzie w parze z pojawiającymi się dreszczami oraz gorączką. Warto mieć na uwadze, że sięga ona nawet do 40 stopni. Nieco później występuje ból mięśni i głowy. To definicja grypy, która nieleczona może powodować szereg komplikacji. Kiedy gorączka zacznie spadać, co ma miejsce po około dwóch dniach zauważamy nowe objawy, wśród których można wskazać na ból gardła oraz duszący kaszel. Katar może, ale nie musi pojawiać się w przypadku grypy. Występuje on jednak zawsze w trakcie przeziębienia.

Jak ma się grypa do innych chorób?

Wiele osób myśli, że grypa i przeziębienie oznacza to samo, gdyż pojawiają się niemalże taki same skutki uboczne. Jak już zostało wspomniane powyżej przeziębienie oznacza przede wszystkim całe góry wysmarkanych chusteczek, które w przypadku grypy nie powinny się pojawić. Oprócz tego w przeziębieniu nie występuje bardzo wysoka gorączka, która jest charakterystyczna dla grypy. Inną chorobą myloną z grypą jest angina. W obu przypadkach pojawia się gorączka, ból gardła oraz ogólne osłabienie. Jednakże w przypadku anginy występują też trudne do wytrzymania bóle migdałków. Sprawiają one, że pojawiają się trudności ze spożywaniem pokarmów i żuciem. Angina występuje na skutek obecności w organizmie bakterii, dlatego konieczne jest sięgnięcie po właściwe leki.

Zapalenie płuc i grypa także są mylone. Na samym początku choroby są bardzo podobne, gdyż występuje gorączka, ogólne osłabienie i bóle mięśni. W pierwszej fazie występuje też duszący kaszel, który jednak po jakiś czasie zmienia się w wilgotny. W sytuacji, kiedy gorączka nie ustępuje, a do tego pojawia się ból w klatce piersiowej mamy na pewno do czynienia z zapaleniem płuc, a nie grypą. Wtedy konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarska.

Warto też wspomnieć o zapaleniu oskrzeli, które tak samo jak grypa powodowane jest wirusami. Obie choroby objawiają się gorączką, bólami mięśni, osłabieniem i bólem gardła. W dalszej kolejności pojawia się duszący kaszel, który wzmacnia się i powinien skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza.