Nieestetycznie sypiące się białe płatki z naszych włosów i osadzające się na naszych ramionach, to nic innego jak łupież. Co powoduje jego występowanie? Jak można go skutecznie wyleczyć? Warto zapoznać się z odpowiedziami na te pytania, a także zastanowić się jak wygląda profilaktyka choroby.

Czym jest łupież?

Łuszczący się, zrogowaciały naskórek skóry naszej głowy to nic innego jak właśnie łupież. Nadmierne łuszczenie się naskórka, jest efektem namnażania się grzybów, które zaburzają prawidłowe funkcjonowanie skóry. Choroba ta wiąże się nie tylko z nieestetycznie wyglądającym łuszczeniem się naskórka, towarzysza jej jeszcze inne objawy. Jednym z nich, który jest dość dokuczliwy, to uporczywy świąd. Z kolei zadrapania, mogą prowadzić do ran i zaognienia problemu. Łupież wiąże się również ze zwiększeniem wydzielania przez skórę łoju.

Skąd się bierze łupież?

Istnieje kilka przyczyn powstawania łupieżu. Jedną i bardzo częstą jest alergia skórna. Alergia taka zazwyczaj jest spowodowana zmianą dotychczas używanych kosmetyków. Co jeszcze może wywołać powstanie łupieżu? Niedostateczna higiena. Zbyt rzadkie mycie włosów, prowadzi do gromadzenia się nadmiaru sebum, oraz zrogowaciałego naskórka. Takie miejsce to idealne warunki do rozwoju grzybów. Łupież może być wynikiem chorób takich jak łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. Jak widzimy, przyczyn powstawania łupieżu jest wiele. Zastanówmy się teraz nad tym, jak wygląda leczenie łupieżu oraz profilaktyka.

Jak skutecznie walczyć z łupieżem?

Najskuteczniejszą walką z łupieżem jest zastosowanie leku w formie szamponu. W ten sposób pozbędziemy się bakterii, a nasza skóra znów zacznie prawidłowo funkcjonować. Jednym z najlepszych sposobów walki z łupieżem jest stosowanie właściwej profilaktyki. Możemy do niej zaliczyć stosowanie kosmetyków przeciwłupieżowych. Vianek szampon, Ziaja czy Nivea oferują linię przeciwłupieżową, która może okazać się skutecznym sposobem na profilaktykę łupieżu. Należy zrezygnować z nadmiernego przesuszania skóry różnego rodzaju lakierami do włosów oraz z suszenia suszarką. Warto również zadbać o zdrowie naszej skóry od wewnątrz. Należy zapewnić organizmowi wartości odżywcze takie jak wapń, magnez, fosfor i potas. Dla zdrowia naszej skóry ważne są również witaminy z grupy B, A oraz E. Dieta bogata w takie mikroelementy wyjdzie z całą pewnością na dobre dla zdrowia naszej skóry. Jeśli odpowiednio zadbasz o skórę swojej głowy, problem z łupieżem z całą pewnością nie będzie cię dotyczył.