Rozpoczynając swój trening, chcielibyśmy widzieć jego efekty zanim ukończymy pierwszą sesję. Jednym marzą się wielkie mięśnie, innym utrata wagi. Często zniechęcamy się, kiedy długo nie widzimy rezultatów swojej pracy.

Najważniejsze, żebyśmy mieli świadomość, że trening to jeden element w procesie odchudzania i budowania sylwetki. W tym procesie spory udział ma dieta i trochę mniejszy odpowiednia suplementacja. Dopiero jeśli zadbamy o wszystkie elementy, możemy oczekiwać sukcesu.

Zanim zaczniemy pracować nad sylwetką, powinniśmy skontrolować stan swojego zdrowia i upewnić się, że ani trening ani dieta, czy suplementy nam nie zaszkodzą. Jeżeli nie mamy żadnych dolegliwości, wystarczą zwykłe badania krwi, profil lipidowy i hormony tarczycy. Jeżeli jednak np. cierpimy na bóle kręgosłupa bądź jakieś choroby przewlekłe, powinniśmy zapytać specjalisty, jaka dieta i wysiłek będzie dla nas odpowiedni. Pierwsze treningi warto wykonać pod okiem trenera, który zadba o nasze bezpieczeństwo. Aby trening przynosił szybkie efekty, należy stopniowo zwiększać intensywność i obciążenie.

Dieta osoby uprawiającej sport powinna być przede wszystkim zdrowa i powinna zawierać odpowiednią ilość kalorii. Jeżeli chcemy schudnąć, powinniśmy zjadać około 30 % mniej niż potrzebujemy. Dzięki temu będziemy chudnąc około 1 kg na tydzień, co jest optymalne. Jeżeli chcemy budować naszą masę mięśniową, należy zadbać o wystarczającą ilość białka w diecie. Wytrzymałościowcy potrzebują czasem nawet dodatkowej porcji węglowodanów podczas treningu.

Arginina

Ostatnim elementem, jaki powinniśmy dopracować to suplementacja. W sklepach dla sportowców jest tak wiele preparatów, że laik nie jest w stanie zdecydować, co dla niego jest odpowiednie. Kiedy zamierzamy wspomóc się suplementami, powinniśmy poprosić o pomoc dietetyka sportowego. Suplementować możemy białko, spalacze tłuszczu, boostery tlenku azotu np. arginina i wiele innych. Arginina jest białkiem, które wspomaga syntezę tlenku azotu, co zapewnia tzw. pompę mięśniową. Można również w tym celu stosować cytulinę. Jak widać, wybór nie jest prosty i wymaga sporo wiedzy na temat suplementacji i treningu.