Nieświeży zapach z ust, czyli halitoza, jest dużym problemem natury kulturowej i nie tylko. Dotyka w podobnym stopniu obu płci, w różnych grupach wiekowych. Warto pamiętać, że halitoza to nie tylko problem estetyczny, ale może też być sygnałem innych poważnych problemów z naszym zdrowiem.

Domowe sposoby na halitozę

Walkę z nieświeżym oddechem mogą wspomóc odpowiednio dobrane zioła. Picie naparów z tymianku, szałwii, czy mięty pomoże zneutralizować zapach z ust. Poleca się też picie produktów nabiałowych takich jak jogurty i kefiry, które poprawią pH w jamie ustnej. Do posiłków warto dodawać natkę pietruszki, a ograniczyć z kolei doprawianie potraw czosnkiem, cebulą, czy chrzanem. Pamiętajmy, że większość produktów podnoszących poziom ostrości jedzenia, nasila też zapach wydający się z naszych ust. Poza zmianą nawyków dietetycznych należy zrezygnować z palenia papierosów i spożywania innych używek. Pomóc może też spanie z zamkniętymi ustami, co zapobiegnie przesuszaniu błon śluzowych jamy ustnej.

Środki apteczne na halitozę

Popularnym sposobem na szybkie odświeżenie oddechu są gumy do żucia. Świetnie sprawdzają się po posiłkach, kiedy nie mamy możliwości skorzystać z pasty i szczoteczki do zębów. Gumy do żucia pozwalają delikatnie oczyścić szkliwo, pozbyć się resztek jedzenia. Zawarte w nich składniki pozwalają utrzymać świeżość i komfort w jamie ustnej m.in. poprzez neutralizację kwaśnego odczynu. Gumy do żucia dostępne w aptece, w większości przypadków nie zawierają cukru, a więc nie stanowią atrakcyjnej pożywki dla bakterii i grzybów. Równie szybko pomogą nam tabletki do ssania. W ich składzie zwykle możemy znaleźć cynk, który pomaga zneutralizować związki siarki. Nie bez znaczenia jest też odpowiednio dobrana pasta do zębów, której działanie możemy wzmocnić dedykowanym dla halitozy płynem do płukania jamy ustnej.

Do kogo udać się z problemem halitozy?

Niezależnie od tego, na który sposób walki z halitozą się zdecydujesz, pamiętaj że jest to tylko działanie doraźne. Konieczne jest rozwiązanie problemu nieświeżego oddechu nie tylko w jego społecznym i kulturowym aspekcie. Warto znaleźć podstawową przyczynę nieświeżego oddechu. Przykry zapach z ust jest trzecim, zaraz po próchnicy i paradontozie, problemem zgłaszanym w gabinetach stomatologicznych. Jeżeli problem dotyczy jamy ustnej, to najczęściej jest związany z jej niewłaściwą higieną. Na grzbiecie języka, w przestrzeniach między zębowych i kieszonkach dziąseł mogą gromadzić się bakterie beztlenowe, których rozwój zależy m.in. od dostępu do resztek pokarmowych. Przyczyna nieświeżego oddechu nie musi ograniczać się do problemów stomatologicznych. Warto odwiedzić specjalistów takich jak laryngolog, czy gastrolog. Powodem halitozy mogą być bowiem choroby migdałków, zespół Sjörgena, czy zaburzenia wydzielania soków trawiennych.