Ból stawów może być mniejszy lub większy oraz mieć różne przyczyny. Jednak bez względu na to, co wywołuje źródło bólu, choremu zależy na jak najszybszym pozbyciu się dolegliwości. Jakie są najlepsze sposoby na radzenie sobie z bólem?

Dlaczego bolą stawy?

O stawach przypominamy sobie zazwyczaj wtedy, gdy zaczynają nas boleć. Skąd biorą się bóle stawów? Bóle te mogą mieć różne podłoże. Mogą być wywołane na przykład kontuzją lub urazem. Innym powodem mogą być choroby takie jak reumatoidalne zapalenie stawów czy łuszczycowe zapalenie stawów. Przyczyną bólu może być również borelioza, dna moczanowa oraz wiele innych chorób. Jednak najczęściej mamy do czynienia z bólem wywołanym uszkodzeniem mechanicznym. Do takich urazów może dojść każdego dnia podczas uprawiania sportu, czy wykonywania zwykłych czynności. Wystarczy chwila nieuwagi i możemy nabawić się kontuzji kolana, przez co zacznie nam dokuczać uciążliwy ból stawów. Niestety przed takimi wypadkami nie jesteśmy w stanie się uchronić. Jednak jeśli dojdzie już do takiego urazu, możemy choć w pewnym stopniu wpłynąć na zminimalizowanie bólu. Jak możemy sobie z nim skutecznie poradzić? Poznajmy kilka sposobów, na skuteczną walkę z bólem stawów.

Skuteczne sposoby na walkę z bólem stawów

Istnieje kilka skutecznych sposobów na walkę z bólem stawów. Przede wszystkim można stosować różnego rodzaju maści przeciwbólowe i przeciwzapalne. Maści takie jak ibuprom sport, dicloziaja czy naproxen są przeznaczone do stosowania miejscowego, i bardzo szybko pomagają pozbyć się dokuczającego bólu. Jeśli ból stawów spowodowany jest urazem, warto unieruchomić obolałe miejsce. Dzięki temu odciążymy stawy i zmniejszymy ból. Pomocne okazują się także różnego rodzaju plastry przeciwbólowe dostępne w aptekach. Zalecane są też okłady na obolałe miejsce. Jeśli zdecydujemy się na nie, to warto robić zimne okłady. Ciepły okład, pomimo iż daje ulgę w bólu, to rozgrzewa i tym samym rozrzedza krew. Należy tego unikać, zwłaszcza jeśli po urazie doszło do krwotoków wewnętrznych. Taki okład wyrządziłby więcej szkody niż pożytku. W jaki jeszcze sposób można walczyć z bólem stawów? Bardzo dobrym rozwiązaniem są ćwiczenia. Jednak ważne, by wykonywać je w prawidłowy sposób. Warto w tym wypadku skorzystać z pomocy rehabilitanta lub fizjoterapeuty. Nieumiejętnie wykonywane ćwiczenia, również mogą nam zaszkodzić. Jak widzimy, istnieje wiele sposobów na walkę z bólem stawów. Jedne wymagają od nas nieco wysiłku, inne nie. Który uważasz za najskuteczniejszy?