Pokarm w naszych jelitach przemieszcza się dzięki ich ruchom. Przez jelito cienkie również wchłaniamy składniki odżywcze, ale jednocześnie jest on transportowany do jelita grubego, skąd zostanie wydalony na zewnątrz. Droga pokarmu w ciele człowieka jest kręta, więc potrzebuje odpowiedniego wsparcia.

To jak sprawnie poruszają się jelita, decyduje o tym jak szybko będziemy trawić pokarm i jak będziemy się czuć po posiłku. Zbyt wolna perystaltyka jelit powoduje, że pokarm zalega w brzuchu, czujemy się ociężali, cierpimy na bóle brzucha, wzdęcia i zaparcia. Zbyt szybka praca jelit natomiast też nie jest dobra, gdyż może być ona skutkiem zakażenia wirusowego i powodować biegunkę.

Słaba perystaltyka jelit przytrafia się osobom, które nieprawidłowo się odżywiają, piją za mało wody, prowadzą siedzący tryb życia. Spowolnienie trawienia zazwyczaj przytrafia się osobom w starszym wieku. Poniżej znajdziecie sposoby, jak wspomóc pracę swoich jelit.

  1. Zadbaj o odpowiednią ilość aktywności fizycznej. Ruchy jelit wspiera ruch całego ciała. Osoby leżące mają bardzo duży problem z trawieniem. Już niemowlęta dobrze reagują przy wzdęciach na masaż brzucha i kręcenie bioderkami.
  2. Jedz warzywa i owoce – odpowiednia ilość błonnika trenuje układ pokarmowy i pozwala na wydzielanie się substancji np. maślanów, które usprawniają trawienie.
  3. Pij dużo wody – jeżeli pijemy mało płynów ciągu doby, suchy pokarm o wiele trudniej przemieszcza się w układzie pokarmowym i zalega w jelitach. W efekcie powstają wzdęcia i zaparcia.
  4. Spożywaj siemię lniane i śliwki – przyspieszają ruchy jelit. Siemię pozostawia na wewnętrznej powierzchni jelit delikatny film, który łagodzi stany zapalne.
  5. Jedz kiszonki – kiszonki są naturalnym źródłem probiotyków. Po kuracjach antybiotykowych powinniśmy się wspierać probiotykami z apteki np. enterol 250, Vivimixx, probiotic.

Istnieją takie schorzenia jelit jak celiakia, choroba Leśniewskiego Crona, które powinny być leczone przez specjalistę i w ich przypadku domowe sposoby wspomagania pracy układu pokarmowego mogą być bezskuteczne lub mogą nawet zaszkodzić.