Skóra, która się łuszczy, jest podrażniona zaczerwieniona i szczypie lub swędzi, szczególnie po kąpieli, wymaga nawilżenia. Możemy pójść na łatwiznę i zastosować jakiś krem z drogerii, ale możemy również samodzielnie stworzyć proste mikstury do złagodzenia objawów przesuszonej skóry.

Stosowanie naturalnych kosmetyków lub takich o bardzo prostym składzie wymaga wiedzy i znajomości właściwości poszczególnych substancji oddziałujących na skórę. Zanim zabierzemy się za nawilżanie, musimy dowiedzieć się jaki sposób będzie dla naszej skóry najlepszy.

Oto kilka domowych produktów, które z powodzeniem mogą wspomóc naszą skórę poprzez skuteczne nawilżenie.

  • Olej kokosowy nierafinowany – ostatnio bardzo modny środek stosowany nie tylko w dietetyce, ale również w kosmetyce. Doskonale nadaje się do stosowania jako środek nawilżający do ust, pięt, dłoni, ale także na całe ciało. Olej kokosowy nierafinowany jest doskonałą bazą do domowych peelingów, które jednocześnie oczyszczają skórę z martwego naskórka i ją nawilżają.
  • Siemię lniane – jest stosowane nie tylko na skórę, ale również na włosy. Siemię lniane można stosować w postaci maski, jak i dodatek do kąpieli.
  • Oliwa z oliwek – najczęściej dodaje się ją do kąpieli i stosuje jako bazę do peelingów. Nie powinno się oliwą smarować twarzy i raczej tak jak inne naturalne kosmetyki lepiej stosować ją wieczorem i spłukać po kilku godzinach, ponieważ jest bardzo tłusta i może brudzić ubrania.
  • Miód – ze względu na swój bogaty skład jest dodawany do wielu kosmetyków peelingująco – nawilżających.
  • Kąpiel owsiana – lub w mleku jest stosowna od wieków i ma doskonałe działanie łagodzące, nawilżające i wygładzające na skórę.

Stosowanie naturalnych substancji nawilżający może być nieco kłopotliwe np. olej kokosowy nierafinowany czy oliwa z oliwek pozostaje na skórze przez długi czas, może zostawiać ślady na ubraniu. Przy niektórych typach skóry tak tłuste substancje mogą powodować zatykanie się porów i powstawanie wyprysków. Nawilżanie domowymi sposobami powinno być przeplatane stosowaniem zwykłych balsamów, aby nie obciążyć zbytnio skóry.