Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba przewlekła, która wciąż postępuje, sprawiając choremu ból. Nawet łagodna wersja choroby potrafi sprawić, że wykonywanie najprostszych obowiązków staje się niemal niemożliwe, ze względu na duży stopień bólu oraz zmian kostno-stawowych.
Czym jest i skąd się bierze reumatoidalne zapalenie stawów?
Reumatoidalne zapalenie stawów jest potocznie zwane RZS. Choroba ta swoim zasięgiem obejmuje stawy oraz narządy. Rozwijająca się choroba, przysparza choremu nie tylko bólu, ale również wpływa na zniekształcenia, zwłaszcza w stawach rąk oraz nóg. Nieleczona choroba wciąż postępuje, przenosząc się nawet na narządy, co prowadzi w konsekwencji do śmierci chorego. Jakie są podstawowe przyczyny powstawania choroby? Przede wszystkim uwarunkowania genetyczne. Jeśli ktoś w naszej rodzinie chorował na reumatoidalne zapalenie stawów, to jest duża możliwość, że choroba dotknie i nas. Przyczyną może być również nieprawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, czy zakażenie niektórymi wirusami powodującymi tę chorobę. Zauważono również związek pomiędzy paleniem papierosów oraz stresującym trybem życia a rozwojem choroby.
Główne objawy choroby
Jak już wcześniej wspomniano, choroba daje znać o sobie w bardzo dotkliwy sposób. Charakterystyczny jest duży ból oraz zniekształcenia i zesztywnienia kości i stawów. Choroba wiąże się również z występowaniem licznych stanów zapalnych organizmu. Charakterystycznym dla choroby jest zanik mięśni oraz niszczenie chrząstki stawowej. Czy można w jakiś sposób zatrzymać postępowanie choroby?
Jak leczyć reumatoidalne zapalenie stawów?
Nieleczony RZS nie tylko wciąż się rozwija, ale również prowadzi do wielu powikłań. Właśnie to takie ważne, by nie bagatelizować choroby, tylko podjąć właściwe leczenie po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Pacjenci bardzo chwalą sobie punkcje. Jest to zabieg, który polega na wstrzyknięciu dawki leku, wewnątrz organizmu. Leczenie choroby polega również na przyjmowaniu doustnych leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych takich jak aspicam, ketonal czy ibuprom. Łagodzenie bólu oraz stanów zapalnych, stanowi ogromną ulgę dla chorego, który choć w pewnym stopniu może znów normalnie funkcjonować. Leczenie choroby, jaką jest reumatoidalne zapalenie stawów, jest niezwykle ważne. Bardzo istotne jest też nieprzerywanie terapii, zaleconej przez lekarza. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo nawrotu dokuczliwych objawów oraz dalszy rozwój choroby. A tego, chory z całą pewnością by nie chciał.