Odleżyny to częsty problem osób pozostających w długim unieruchomieniu. W miejscu przedłużonego ucisku dochodzi do zaburzeń ukrwienia i odżywienia tkanek. Leczenie odleżyn jest możliwe, ale czasochłonne i wymaga odpowiedniej higieny zranionego miejsca.

Jak postają odleżyny?

Powstawanie odleżyn można podzielić na kilka podstawowych etapów. Pierwszym objawem jest rumień, a więc zaczerwienie okolic uciśniętego miejsca, w którym często już się rozwija stan zapalny. Kolejnym etapem jest niedokrwienie okolicznych tkanek, co zaburza ich lokalny metabolizm, a następnie dochodzi do zmian martwiczych. Odleżyny klasyfikuje się wg. pięciostopniowej skali. I stopień jest tym najłagodniejszym, w którym dochodzi tylko do łagodnego i szybko odwracalnego zaburzenia ukrwienia. II stopień obejmuje pojawienie się pęcherzy, ale uszkodzenie ogranicza się do warstwy naskórka i często towarzyszy mu ból. Od III stopnia dochodzi do zmian martwiczych. W skrajnych przypadkach zajęte mogą zostać nawet kości, ścięgna i mięśnie.

Jak leczyć odleżyny?

W aptekach dostępna jest cała gama środków wspomagających leczenie problemów skórnych, które wynikają z jej uciśnięcia, podrażnienia, czy otarcia. Przy łagodnych zmianach możemy zdecydować się na maść na odleżyny. Taki produkt może pomóc natłuścić podrażnione miejsce, dzięki czemu może udać się uniknąć pęknięcia skóry i otwarcia rany. Maść na odleżyny zwykle zawiera też substancje bakteriobójcze i zmniejszające stany zapalnie. Pozwala to zachować w nieco lepszej higienie miejsce narażone na powstanie odleżyny, co z kolei może ułatwić leczenie kolejnego stopnia uszkodzenia. Należy pamiętać, że produkty typu płyn, krem czy maść na odleżyny są raczej środkami zapobiegawczymi, mającymi zapobiec rozwojowi rany. W sytuacji kiedy stan się zaostrza konieczne jest zastosowanie innych środków. Do leczenie zmian związanych ze zmianami martwiczymi dedykowane są plastry półprzepuszczalne, żele hydrokoloidowe i opatrunki hydrofibrowe. Preparaty się wchłaniają wydzielinę, ograniczają dostęp zewnętrznych patogenów do rany, a jednocześnie pozwalają jej oddychać.

Jak nie dopuścić do powstania odleżyn?

W walce z odleżynami kluczowa jest ich profilaktyka. Powstanie odleżyny zwykle wiąże się z długim i kosztownym procesem leczniczym, a sama rana sprawia pacjentowi duży ból. Najważniejsze jest utrzymanie odpowiedniej higieny. Miejsca ze skłonnością do odleżyn powinny być po oczyszczeniu dokładnie osuszone. Zgromadzona pod tkankami wilgoć, wraz ze złuszczonym naskórkiem stanowią idealne środowisko do rozwoju bakterii. Skórę należy też odpowiednio natłuszczać, dzięki czemu nie będzie ona tak szybko pękać. Materiały, które są w bezpośrednim kontakcie ze skórą pacjenta powinny być wykonane z naturalnych, przepuszczający powietrze materiałów. Co 1-2 godziny należy znacznie zmienić pozycję chorego. Obrócić z boku na bok, podnieść tułów itp. Bardzo pomocne w walce z odleżynami są materace przeciwodleżynowe, które automatycznie zmieniają nacisk.