W większości naszych domów znajdzie się termometr i ciśnieniomierz. Czy to samo można powiedzieć o inhalatorze? Podstawowa różnica między nimi to zastosowane. Dwa pierwsze sprzęty jedynie diagnozują, a inhalator służy do aplikacji leków. Być może dlatego niektórzy obawiają się jego stosowania. Niesłusznie – droga wziewna to jeden z najskuteczniejszych sposobów aplikacji leków do układu oddechowego. Co więcej, można używać go nawet profilaktycznie, w celu nawilżenia i odblokowania dróg oddechowych i zatok.

Choć autorem pierwszego urządzenia do inhalacji był w V w. p.n.e. ojciec medycyny Hipokrates, jeszcze do XIX wieku pomysły na aplikację wziewną dotyczył często dymu, a nie par. Kuracje waporami w ówczesnych uzdrowiskach cieszyły się dużą popularnością, ale prawdziwie medycznym odkryciem stała się dopiero nebulizacja, czyli inhalacja przy pomocy urządzenia wytwarzającego aerozol z leku, który w postaci płynnej umieszcza się w specjalnym zbiorniku.

Inhalacja a nebulizacja. Czym się różnią?

Nie wszyscy potrafią rozróżnić te dwa pojęcia: inhalacja i nebulizacja. Czy to zupełnie inne zabiegi? Inhalacja jest pojęciem szerszym, a nebulizacja określa pewien rodzaj inhalacji lub (według innej interpretacji) efekt uzyskiwany dzięki czynności wziewnego przyjmowania leków. Najlepiej jednak wyjaśnić to na przykładzie wynalazku Hipokratesa. Według starożytnych źródeł był to po prostu garnek z dziurawą pokrywką, przez którą wydobywały się opary leczniczej substancji. Tak samo dziś możemy się inhalować np. naparem z rumianku wprost z naczynia pod ręcznikiem. W tym sensie naszym inhalatorem jest sprzęt kuchenny (miejmy nadzieję, że Hipokrates się nie obrazi).

Leczenie aerozolem pod wpływem sprężonego powietrza

Tymczasem nowoczesne urządzenie możemy nazywać zarówno inhalatorem, jak i nebulizatorem. Dzięki sprężonemu powietrzu (a nawet ultradźwiękom czy specjalnym membranom) przekształcenia on płynny lek lub sól fizjologiczną w postać aerozolu, który zawiera drobne cząsteczki leku, przedostające się wprost do dróg oddechowych. Szacuje się, że idealna cząsteczka, by dotrzeć do najdalszych zakątków płuc lub oskrzeli, powinna liczyć ok. 5 μm. Standardem są przenośne urządzenia ze sprężarką, łatwe w użyciu i wydajne w osiąganiu właściwych parametrów, jak inhalator Microlife, Ghibli czy Medel.

Do czego służy nebulizator?

Nebulizator szybko przynosi ulgę w schorzeniach dróg oddechowych, nawet podczas infekcji. szybko powinni je docenić rodzice dzieci, które potrafią je łapać kilka razy w sezonie grypowym. Inhalacje solą fizjologiczną pozwalają uprzedzić atak – wzmacniają prawidłowe działanie układu oddechowego, nawilżają błony śluzowe i regulują poziom wydzieliny. To niezastąpiony sposób na szybą reakcję przy zapaleniu krtani. Nebulizacja glikokortykosteroidem pozwoli ustabilizować sytuację w tym groźnym przypadku. Szacuje się, że niedługo ww ten sposób insulinę będą przyjmować cukrzycy – dzięki osobistemu inhalatorowi z dozownikiem lub przenośnemu urządzeniu do nebulizacji.