Zapalenie pęcherza u dziecka to powszechny problem, za który najczęściej odpowiadają bakterie. W przypadku objawów infekcji koniecznie umów się do lekarza, ponieważ nieleczona choroba może prowadzić do uciążliwych powikłań i zakażeń wyższych pięter układu moczowego.

Objawy zapalenia pęcherza u dzieci

Zapalenie pęcherza u dziecka będą się manifestowały różnym nasileniem poszczególnych objawów w zależności od wieku pociechy. Najmłodsi cierpieć będą z powodu niespecyficznych problemów w układem trawiennym i moczowym. Obecna będzie gorączka, biegunki, czasem wymioty. Zaobserwować można też spadek apetytu. Nieco starsze dzieci będą się skarżyć na pieczenie i ból podczas oddawania moczu. Zauważysz też, że dziecko częściej biega do toalety, mimo iż nie może zrobić siusiu. Częstomocz i uczucie niemożliwości pełnego opróżnienia pęcherza są często pierwszymi sygnałami problemów z pęcherzem. Częstym objawem jest też ból w dole brzucha i podwyższona temperatura ciała, rzadziej natomiast pojawia się krwiomocz. Niezależnie od wieku możemy zobaczyć zmiany w wyglądzie moczu. Płyn staje się ciemniejszy i mętny.

Leczenie zapalenia pęcherza u dzieci

Zapalenie pęcherza u dziecka, podobnie jak inne choroby układu moczowego, musi zostać wyleczone. Zaniedbanie problemu może prowadzić do przewlekłej niewydolności nerek. Zakażenie zwykle ma podłoże bakteryjne, a infekcje wirusowe i grzybicze w tej grupie są zdecydowanie rzadziej spotykane. Jeżeli zauważysz pierwsze objawy choroby udaj się do pediatry, który na podstawie odpowiednich badań zdecyduje o leczeniu. Samą infekcję zwalcza się antybiotykiem, który zwykle dobierany jest na podstawie posiewu. Gorączkującym dzieciom podaje się leki obniżające temperaturę ciała i zachęca do picia w celu zapobieżenia odwodnieniu.

Zapobieganie zapaleniom pęcherza u dzieci

Infekcjom dolnych dróg moczowych można zapobiegać poprzez odpowiednie nawyki w codziennym życiu. Oczywistym zabiegiem jest utrzymanie higieny miejsc intymnych. W przypadku maluszków, które korzystają z pieluch należy je odpowiednio często zmieniać. Zachęcaj dziecko do regularnego picia, ale unikaj napojów słodzonych, ponieważ cukier sprzyja rozwojowi chorobotwórczych bakterii. Odpowiednie nawodnienie zapewni lepszą filtrację nerek. Dużo pijące dziecko będzie też korzystało z toalety w bardziej regularnych odstępach, a to umożliwi bieżące wypłukiwanie patogenów z pęcherza. Zapobiegaj też zaburzeniom związanym z pracą przewodu pokarmowego. Choroby układu trawiennego mogą nasilać problemy z układem trawiennym.