Przyczyn bladości skóry może być wiele. Najczęściej jest to skutek niewyspania, przemęczenia, infekcji czy przedłużającego się stresu. W wielu przypadkach taka sytuacja ma jednak związek z niedoborami żelaza w organizmie.

Żelazo – transportuje tlen, wzmacnia odporność i jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu!

Niedobory żelaza mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Składnik ten wchodzi w skład niezwykle istotnego dla organizmu białka hemoglobiny, której zadaniem jest transport tlenu. Żelazo znajduje się również w drugim ważnym białku, czyli mioglobinie. Ono z kolei jest odpowiedzialne za przejmowanie od hemoglobiny tlenu i lokowanie go w mięśniach. To jedna z najważniejszych właściwości żelaza, a jest ich znacznie więcej. Ten cenny dla skóry składnik mineralny wchodzi w skład enzymów wspierających funkcjonowanie całego organizmu, wpływa na pracę mózgu, bierze udział w tworzeniu krwinek czerwonych, eliminuje szkodliwe substancje w wątrobie, wspiera układ nerwowy oraz zwalcza bakterie i wirusy.

Dlaczego skóra staje się bledsza, gdy brakuje żelaza?

Spora grupa minerałów i witamin wpływa na kondycję skóry. Większość z nich bez problemu wskaże prawie każdy, bo są np. składnikami niektórych preparatów pielęgnacyjnych. Nie każdy jednak zwróci uwagę na żelazo, a właśnie to ten pierwiastek wpływa mocno na wygląd skóry. Przede wszystkim żelazo łączy się z białkiem, które tworzy kolagen. Jak wiadomo, jest to bardzo ważny związek wpływający na jędrność skóry, a także stan włosów czy paznokci. Kolejną rolą żelaza jest ochrona organizmu przed wolnymi rodnikami. Trzeba też wiedzieć, że ten składnik mineralny wydalany jest właśnie przez skórę. Nie ma innej drogi pozbywania się go z organizmu. Dlatego też bladość skóry i inne związane z nią problemy świadczą bardzo często o niedoborze żelaza. W takim przypadku lepiej udać się na badanie sprawdzające poziom żelaza w organizmie. Jeśli jego braki są duże, wtedy może dojść do anemii.

W jakich produktach znajduje się duża ilość żelaza? Co jeść, aby skóra nabrała zdrowego wyglądu?

Zmiana nawyków żywieniowych to pierwszy, bardzo ważny krok do pięknej skóry. Warto wiec wzbogacić jadłospis o kilka ważnych produktów, które zawierają więcej żelaza. Trzeba jednak wiedzieć, że rozróżnia się żelazo hemowe odzwierzęce lepiej przyswajalne i niehemowe roślinne gorzej przyswajalne. Lepsze wchłaniania żelaza roślinnego można zwiększyć dzięki witaminie C lub dodaniu do posiłku porcji mięsa. Z kolei wchłanianie żelaza może osłabić dodawanie do posiłków mleka lub sera. Trzeba też pamiętać o tym, że żelazo odzwierzęce jest przyswajalne niezależnie od zapotrzebowania organizmu. A to jak wiadomo, nie jest zdrowe. Skąd, więc najlepiej czerpać ten cenny pierwiastek, aby uzyskać jak najlepsze efekty zdrowotne? Przede wszystkim ogromna jego ilość znajduje się w tofu, bo aż 48% dziennej dawki. Bardzo duże jego ilości i znajdują się także w soi, białej fasoli, ciecierzycy, soczewicy czerwonej, natce pietruszki, brukselce, brokule. Sporo jest go także w liściach jarmużu, boćwiny i rzepy. Warto też jeść pestki dyni, sezam niełuskany, mąki pełnoziarniste, kaszę jęczmienną, gryczaną i jaglaną, groch i nasiona.

Oczywiście skóra oprócz żelaza potrzebuje także wiele cennych witamin np. A, C, B i D oraz minerałów takich jak selen czy cynk. Oprócz tego liczy się zdrowy tryb życia. Odpowiednia dawka snu i relaks po pracy. Uwzględnienie wszystkich tych czynników powinno przynieść zadowalające efekty.