Najczęściej doskwiera nam ból głowy, bóle menstruacyjne i bóle kręgosłupa. Na ból najlepszym sposobem jest usunięcie jego przyczyny. Niekiedy nie jesteśmy w stanie określić źródła bólu, a jakoś musimy mu zaradzić. Czasem trzeba poczekać na efekty terapii i ból towarzyszy nam przez większość procesu leczenia.

Bóle brzucha

Bóle zlokalizowane w obrębie jamy brzusznej najczęściej spowodowane są przez nadmierne skurcze mięśni gładkich. Boli nas żołądek, jelita, woreczek żółciowy, narządy rodne. Na taki ból najlepiej sprawdzą się środki rozkurczowe, ciepłe okłady na brzuch i odpoczynek z podkurczonymi nogami. Ból brzucha, który powraca lub utrzymuje się kilka dni, powinien być zdiagnozowany. Pierwszym badaniem, jakie możemy wykonać, nawet zanim udamy się do lekarza pierwszego kontaktu, jest USG brzucha.

Bóle głowy

Powodem bólu głowy może być zapalenie zatok, odwodnienie, stres, problemy z odcinkiem szyjnym kręgosłupa, guzy, tętniaki i wiele innych. Czasem zdarza się tak, że mimo wykonania szeregu badań, lekarz nie jest w stanie ustalić przyczyny bólu. Na sporadyczne bóle głowy możemy najpierw wypić szklankę wody i wyjść na świeże powietrze. Jeżeli przez 30 minut ból nie ustąpi, można zażyć takie leki jak ibuprofen, pyralgina, paracetamol. Jeśli one nie pomagają, możemy poprosić swojego lekarza o mocniejsze środki na receptę.

Bóle kręgosłupa

Siedzący tryb życia, częste korzystanie z telefonów, przyczynia się do powstawania bólów kręgosłupa. Walkę z bólem pleców powinniśmy rozpocząć od odpowiednich ćwiczeń, masażu i ergonomicznej postawy. Tutaj zażywanie leków przeciwbólowych jedynie zamaskuje dolegliwości, a problem i tak pozostanie. Można również wspomagać się różnego rodzaju maściami przeciwbólowymi, które zadziałają miejscowo. Jeżeli nie możemy poradzić sobie z bólem bez leków, możemy zażyć niesteroidowe leki przeciwzapalne, które zniosą ból i jednocześnie złagodzą zapalenie tkanek, które zazwyczaj towarzyszy problemom z kręgosłupem. Pamiętajmy jednak, że wszystkie środki przeciwbólowe, w szczególności NLPZ i na bazie metamizolu negatywnie oddziaływujące na układ pokarmowy podrażniając śluzówkę żołądka. Dlatego tak ważne jest usuwanie przyczyny bólu, a nie maskowanie go lekami przeciwbólowymi, których działanie prędzej czy później ustaje.