Opuchlizna nóg może pojawiać się z wielu przyczyn. Dobrze, gdy problem zostanie odkryty, wtedy można skutecznie przeciwdziałać. Wielokrotnie jednak nie wiadomo do końca, dlaczego na łydkach i stopach występują obrzęki. Wtedy i tak można sobie pomóc, stosując różne metody, np. pończochy uciskowe.

Najczęstsze przyczyny bólu i opuchlizny nóg

Z puchnięciem nóg najczęściej borykają się osoby starsze ze względu na kłopoty z krążeniem krwi żylnej. Skutkiem tego schorzenia są najczęściej żylaki, które oprócz tego, że powodują ból, to wyglądają bardzo nieestetycznie. Oprócz tego niektórzy cierpią na niewydolność krążeniową, która również powoduje takie dolegliwości, jak puchnięcie. Nierzadko można usłyszeć również o zakrzepicy żył, schorzeniu, które też odbija się na zdrowiu nóg. Nie można też zapomnieć o innej, bardzo częstej przyczynie puchnięcia kończyn dolnych, czyli siedzącej lub stojącej pracy. Dla nóg mecząca bywa też długa podróż, kiedy przez dłuższy czas siedzi się w jednej pozycji. Przyczyn jest naprawdę sporo.

Pończochy uciskowe niezawodne na opuchnięte i obolałe nogi – warto spróbować!

Jednym ze skutecznych sposobów na ból nóg, żylaki i opuchliznę są pończochy uciskowe. Można je kupić w dobrej aptece bądź w sklepie medycznym w różnych rozmiarach. Ten, kto odczuwa także inne nieprzyjemne objawy ze strony nóg, np. uczucie ciężkości, mrowienia, skurcze, obrzęki po założeniu pończoch uciskowych powinien odczuć znaczną ulgę. Tego typu bielizna za pomocą odpowiednio dopasowanego i równomiernego ucisku usprawnia krążenie krwi i eliminuje ból. Obrzęki zostają wchłonięte, a nowe nie pojawiają się na nogach. Pończochy uciskowe zmieszają średnice żył, dlatego wspomagają walkę z żylakami. Można je stosować także profilaktycznie, kiedy zauważy się u siebie pierwsze symptomy żylaków.

Jak jeszcze można leczyć opuchnięte nóg domowymi sposobami?

W trosce o zdrowe nogi liczy się bardzo odpowiednia dieta. Należy odstawić używki i słodycze oraz szkodliwe tłuszcze, zastępując je zdrowszymi zamiennikami. Owoce, warzywa, tłuszcze omega 3 oraz dobre białka i węglowodany to podstawa prawidłowego jadłospisu. Nie można też spożywać za dużo soli, ponieważ zatrzymuje ona wodę w organizmie. Osoby borykające się z problemem opuchniętych i ciężkich nóg nie powinny dopuszczać do sporego wzrostu wagi ciała. Oprócz tego bardzo ważne są także różne ćwiczenia, te wykonywane w domu, jak i ruch na świeżym powietrzu. Kurczące się mięśnie popychają krew w kierunku serca, dlatego nie cofa się ona do kończyn dolnych.

Warto też zainteresować się preparatami wspomagającymi walkę z żylakami i opuchlizną nóg. Są to różnego rodzaju maści i tabletki, dzięki którym komfort życia chorego znacznie się poprawia.