Ciąża może być przyjemna albo kojarzyć się z ogromnym wysiłkiem, dyskomfortem oraz problemami ze zdrowiem. Bez względu na samopoczucie i stan zdrowia trzeba zrobić wszystko, żeby ułatwić mamie te 9 miesięcy, kiedy dziecko rośnie w jej środku. Poduszka ciążowa to absolutna podstawa, ale o czym jeszcze warto wiedzieć?

Jakie gadżety są szczególnie przydatne dla przyszłej mamy?

Rosnące ciążowe brzuchy wiążą się z poczuciem dumy oraz odliczaniem, gdyż każdy dzień przybliża rodziców do poznania nowego członka rodziny. Jednak w tym czasie oprócz ekscytujących momentów, jak kompletowanie wyprawki czy oglądanie dziecka na ekranie urządzenia USG, dochodzą także ciężkie i wymagające chwile. Kobietom szczególnie dają się we znaki nudności i wymioty, bezsenność oraz bóle kręgosłupa. Dla niektórych mam szczególnym problemem okazuje się psychika, które podpowiada, że wychowanie dziecka może znacznie przekroczyć możliwości i okazać się zadaniem ponad siły. Z tego względu warto zadbać o rzeczy wymienione poniżej.

Poduszka ciążowa to absolutne minimum. To właśnie ona doskonale dopasowują się do dużego brzucha, w którym przecież rośnie nowe życie. Poduszka ciążowa powstaje z dobrej jakości materiału tulącego okrągły brzuszek, co zapewnia komfort nie tylko mamie, ale również maluszkowi znajdującemu się jeszcze w środku. Pozycja na lewym boku jest najbardziej odpowiednia dla dzieci, a dodatkowy komfort zapewniony przez poduszkę sprawia, że trzeci trymestr nie jest tak trudny, jak można to sobie wyobrazić. Poduszka ciążowa sprawia, że brzuch może opierać się na długim boku, dzięki czemu nogi automatycznie krzyżują się, co zapewnia optymalny poziom komfortu. Poduszka jest wykorzystywana nie tylko w nocy, ale również i w dzień. Półleżąca pozycja połączona z poduszką pozwala na pracę na laptopie, oglądanie telewizji czy komfortowe czytanie książki. Poduszka ciążowa nie jest dedykowana jedynie kobietom w ciąży, gdyż może z niej skorzystać każdy. W trakcie regularnego użytkowania problemy ze snem i dyskomfort znikają. Dobrej jakości model ma dwie strefy – jedna z nich jest twarda (mieści się w nogach), a druga miękka. Obie strefy twardości można regulować i dopasowywać do własnych potrzeb. Pokrowiec można wyprać w dowolnym momencie, dzięki czemu poduszka pozostaje czysta, pachnąca i bezpieczna.

Co jeszcze warto mieć w ciąży?

Wanna to gadżet, którego nie może zabraknąć w domu każdej ciężarnej kobiety. Kiedy wraz z rosnącym brzuchem pojawia się uczucie dyskomfortu, spuchnięte stopy i ból kręgosłupa – to miejsce, w którym ponownie można dobrze się poczuć. Znika uczucie ciężkości, zmniejsza się opuchlizna, a ogólne rozdrażnienie i brak humoru znikają bez śladu. Długie kąpiele są dobre zarówno dla mamy, jak i dla dziecka, a pełna wody wanna stanowi zdrowszą alternatywę basenu, w którym kryje się wiele zarazków i bakterii. Przez kilka tygodni po porodzie nie można korzystać z wanny (aż do momentu wygolenia ran), dlatego kąpiele w trakcie ciąży będą sprawiać podwójną przyjemność. Wanna przydaje się od pierwszych tygodni ciąży, gdyż poprawia samopoczucie i leczy inne dolegliwości, a w trzecim trymestrze daje ogromną ulgę i pozwala znowu poczuć się lekko i przyjemnie.

Każda kobieta w ciąży musi mieć wygodne ubrania i buty, które zapewniają komfort i uczucie wygody zarówno w pierwszym, jak i trzecim miesiącu, kiedy brzuszek jest już bardzo dobrze widoczny. To nie czas wciskania się w obcisłe, dopasowane stroje czy wysokie szpilki. Zamiast mini spódniczek czy eleganckich bluzek należy zadbać o ciążowe leginsy z wysokim stanem, bawełniane spodnie dresowe, bluzy i luźne koszulki. Świetnie sprawdzą się też luźne, przewiewne bluzki, które można włożyć i na spacer i do sklepu, a także na kontrolną wizytę u lekarza.

Z kolei mamy, które nie radzą się z brakiem wiedzy i doświadczenia powinny zdecydować się na kursy dla nowych mam. Szkoły rodzenia to miejsce, gdzie można podzielić się swoimi przemyśleniami, uzyskać ważne informacje i rady, a także znaleźć odpowiedzi na dręczące pytania. Kursy odbywają się online oraz w placówkach do tego przeznaczonych.

Poduszka ciążowa, wanna i szkoła rodzenia – tego nie może zabraknąć żadnej kobiecie w ciąży.