Wzdęcia i gazy są wstydliwym uczuciem, towarzyszącym co trzeciej osobie. Za ciasne spodnie po posiłku, dyskomfort w podbrzuszu to uczucia, z którymi niektórzy muszą na co dzień żyć. Warto wiedzieć kiedy są one efektem naszych dietetycznych zaniedbań, a kiedy mogą sygnalizować poważną chorobę.

Czym są wzdęcia i gazy?

Gazy są wynikiem nagromadzenia w jelitach dwutlenku węgla, siarkowodoru, azotu i metanu. Mieszanka ta powstaje w trakcie procesu fermentacji i jest efektem pracy baterii symbiotycznych bytujących w naszych jelitach. W prawidłowych warunkach takie powietrze jest usuwane wraz z odbijaniem i wiatrami. Problem może być ich nadmierna produkcja i zatrzymanie w jelitach w wyniku czego mamy do czynienia z wzdęciami brzucha.

Przyczyny wzdęć i gazów

Nagromadzenie powietrz, które przekracza normy fizjologiczne, zwykle spowodowane jest problemem trawienny, Do najczęstszych powodów zaliczyć tu można alergie i nietolerancje pokarmowe, czy nierównowagę hormonalną. Wzdęcia i gazy często są efektem nieefektywnego procesu trawienia białek, zaburzenia przetwarzania węglowodanów i dysbioza jelitowa. Wszystkie te problemy prowadzą do wspomnianego wcześniej procesu fermentacji, którego skutkiem jest nadmierna produkcja gazów.

5 skutecznych sposobów na wzdęcia

  1. Nie spiesz się jedząc

Jedząc w pośpiechu nie dokładnie rozdrabniamy pokarm w jamie ustnej. Wraz z połykaniem większych kawałków połykamy też większe ilości powietrza. W normalnych warunkach takie powietrze zostaje odbite, ale gdy jest za dużo, a my jemy za szybko jego część zostanie przepchnięta dalej w przewodzie pokarmowym i wywoła wzdęcia.

  1. Nie spożywaj produktów o właściwościach wzdymających

Ograniczenie spożywania roślin strączkowych, kapustnych oraz w przypadku osób zaburzeniem trawienia cukrów również owoców i produktów pełnoziarnistych widocznie redukuje objawy.

  1. Wyeliminuj laktozę z diety

Większość ludzi po okresie dziecięcym nie wytwarza laktazy, która odpowiada za trawienie laktozy. Brak tego enzymu będzie prowokował nagromadzanie się gazów. Zwróć uwagę na skład przyjmowanych leków. Wiele tabletek jest z dodatkiem laktozy, a przy silniej nietolerancji nawet jej śladowe ilości mogą mieć istotne znaczenie.

  1. Nie spożywaj tłustych potraw

Poza zwiększona kalorycznością, to tłuszcz opóźnia też opróżnianie żołądka.

  1. Ruszaj się!

Ostatni, ale nie mniej ważny – RUCH. Aktywność fizyczna to taki mikromasaż dla Twoich narządów wewnętrznych. Poruszając się poprawiasz perystaltykę jelit, a jej prawidłowy przebieg to jeden z głównych warunków sprawnego usuwania gazów.